НОЕМВРИСКИ ПАТУВАЊА
ФИРЕНЦА И СИЕНА


02. Декември (Петок)       СКОПЈЕ – БОЛОЊА – ФИРЕНЦА  Состанок на групата на аеродромот во Скопје во 17:45 часот. Полетување за Болоња во 19:20 и пристигнување во 21:10 часот. Трансфер до Фиренца, лулката на ренесансата, градот на “Давид“ на Микеланџело, на “Раѓањето на Венера” на Ботичели, градот во кој Данте го започнал создавањето на италијанскиот литературен јазик. Сместување во хотелот. Ноќевање.

03. Декември (Сабота)     ФИРЕНЦА Појадок. Препорачуваме разглед на Фиренца, Катедралата Дуомо со автентичната купола – чудо на ренесансната архитектура, палатата Векио – Градското собрание, Плоштадот Сињорија – познат по репликата на Микелаџеловиот Давид и галеријата Уфици, Понте Векио – стариот Мост од 14 век, палатата Пити... Слободно време за вкусување на некој италијански специјалитет. Можност да се почувствува атмосферата на елитните кафулиња со “вистинскo” италијанско кафе. Ноќевање.

04. Декември (Недела)    ФИРЕНЦА – СИЕНА  Појадок. Препорачуваме целодневна посета на Сиена, еден од најубавите средновековни градови, вечниот “ривал” на Фиренца. Сиена е позната по готската архитектура со карактеристична црвена боја. Разглед на градот, опколен со ѕидини од 16 век, Плоштадот Ил Кампо во форма на школка, еден од најубавите плоштади во Европа каде доминира Градската Палата со високата кула, Катедралата со богата мозаична декорација... Превоз низ преубавите предели на Тоскана, налик на позадина на ренесансните слики. Враќање во хотелот во вечерните часови. Ноќевање.

05. Декември (Понеделник)  ФИРЕНЦА - БОЛОЊА – СКОПЈЕ  Појадок. Слободно време за индивидуални прошетки и шопинг. Превоз до аеродромот во Болоња. Полетување во 20:20 часот и пристигнување во Скопје во 22:00 часот.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 299 евра   (18.550 денари)

 

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

- Авионски превоз на релација Скопје-Болоња-Скопје

- Рачен багаж (1 торба/куфер со димензии 40x30x20cm до 10kg)

- Организиран трансфер со автобус од аеродромот до хотелот и обратно

- Сместување во хотел Delle Nazioni 3* во центарот на Фиренца на база 3 ноќевања со појадок

- Организација на аранжманот

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

- Рачен багаж (уште 1 торба/куфер со димензии 55х40х23cm до 10kg) 2.500 денари

- Багаж за чекирање 1 куфер до 20kg 3.500 денари

- Посета на Сиена 45 евра

- Туристичка такса (се плаќа во хотелот на рецепција)

- Доплата за еднокреветна соба 6.200 денари

- Влезници во локалитетите, карти за локален превоз

- Патничко – здравствено осигурување

 

НАПОМЕНИ: За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ

За реализација на аранжманот потребен е минимум од 15 патници

Цените се дадени во евра, уплата се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро=62 денари

Пасошот треба да важи минимум 3 месеци по завршувањето на патувањето